Τα Ολύμπια Νέα

Αθλητισμός

ΠΑΣ Γιάννινα – ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος 64-44

Ο Πιερικός Αρχέλαος ηττήθηκε με 64-44 από τον ΠΑΣ Γιάννινα, στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο Ιωαννίνων, σε αγώνα για την 11η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Γυναικών.pawomen

Αμφίρροπο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τις παίκτριες του Στέλιου Χατζηιωάννου να παρουσιάζονται ιδιαίτερα ανταγωνιστικές απέναντι στον ΠΑΣ Γιάννινα και να προηγούνται στην ολοκλήρωσή του με 15-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο γηπεδούχος πήρε στα χέρια του τον έλεγχο του αγώνα και το ημίχρονο τον βρήκε μπροστά στο σκορ με 32-25.

Ισορροπημένο ήταν το τρίτο δεκάλεπτο με τον ΠΑΣ Γιάννινα να διατηρεί το προβάδισμα του και το σκορ να διαμορφώνεται σε 43-37.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ανήκε στις παίκτριες του Γιώργου Σιαμέτη, οι οποίες κυριάρχησαν στο παρκέ κι έφτασαν στην επικράτηση με το τελικό 64-44.

Διαιτητές: Λυγούρας – Παπαδόπουλος.

Δεκάλεπτα: 15-18, 32-25, 43-37, 64-44.

ΠΑΣ Γιάννινα (Σιαμέτης): Ντόκου 3 (1), Χύττα, Σαρηγιαννίδου 26 (3), Χρηστάκη 4, Μεντεσίδου 4, Πάφη 8, Ξανθοπούλου 4 (1),Πανούτσου, Διαμαντοπούλου, Ντάλλα 14 (4), Βρασταμινού 1.

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Χατζηιωάννου): Καραλή 2, Τελίδου 25 (3), Χρυσοστομίδου 3, Ζουμπουρίδου 6 (2), Κιολέογλου, Λάππα, Μπάγλαρίδου, Μπουμπουλέντρα 4, Καρατάσιου 4, Γκρίτζαλη, Καρανικόλα.

Τα αποτελέσματα της 11ης αγωνιστικής ΑΣ Τιτάνες Δράμας – ΜΓΣ Απόλλων Καλαμαριάς 54-53 ΑΕ Πυλαίας – Παναθλητικός ΑΕ Συκεών 68-79 ΑΣ Ολυμπιακός Βόλου 1937 – ΜΓΣ Πανσερραϊκός 36-75 Ολύμπια ΓΣ Λάρισας – ΑΣ Αστέρας Ιπποδρομίου 42-60 ΠΑΣ Γιάννινα – ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος 64-44 ΑΣ Άρης Θεσσαλονίκης – ΑΜΣ Αναγέννηση Νέου Ρύσιου 65-49

Βαθμολογία (11 αγώνες) 1. Παναθλητικός ΑΕ Συκεών 22 2. ΑΕ Πυλαίας 20 3. ΑΜΣ Αναγέννηση Νέου Ρυσίου 19 4. ΠΑΣ Γιάννινα 19 5. ΑΣ Άρης Θεσσαλονίκης 17 6. ΑΣ Αστέρας Ιπποδρομίου 17 7. ΜΓΣ Απόλλων Καλαμαριάς 17 8. ΜΓΣ Πανσερραϊκός 15 9. ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος 14 10. Ολύμπια ΓΣ Λάρισας 14 11. ΑΣ Τιτάνες Δράμας 13 12. ΑΣ Ολυμπιακός Βόλου 1937 11

Η επόμενη αγωνιστική (12η – 03.02.2019)
12:00 ΑΣ Άρης Θεσσαλονίκης – ΑΣ Τιτάνες Δράμας
12:00 ΑΣ Ολυμπιακός Βόλου 1937 – ΜΓΣ Απόλλων Καλαμαριάς
12:00 ΠΑΣ Γιάννινα – ΑΣ Αστέρας Ιπποδρομίου
13:00 ΑΜΣ Αναγέννηση Νέου Ρύσιου – ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος
13:30 ΑΕ Πυλαίας – ΜΓΣ Πανσερραϊκός
14:00 Ολύμπια ΓΣ Λάρισας – Παναθηλητικός ΑΕ Συκεών