Τα Ολύμπια Νέα

Αθλητισμός

ΓΑΣ Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών – ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος 65-66

 

18

 

Ο Πιερικός Αρχέλαος επικράτησε με 65-66 του Μέγα Αλέξανδρου Γιαννιτσών, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Γιαννιτσών Έλλη Μυστακίδου, σε αγώνα για την 11η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Αμφίρροπο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο το οποίο βρήκε το Πιερικό Αρχέλαο να προηγείται με 14-17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Μέγας Αλέξανδρος πήρε τον έλεγχο ου παιχνιδιού και η ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου τον βρήκε να προηγείται με 34-29.

Το τρίτο δεκάλεπτο ανήκε στην ομάδα της Κατερίνης, η οποία όχι μόνο κάλυψε τη διαφορά, αλλά πήρε και το προβάδισμα και το τέλος της περιόδου τη βρήκε μπροστά στο σκορ με 48-52.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες πήγαν πόντο πόντο με τον Πιερικό Αρχέλαο να κατακτά το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 65-66.

Διαιτητές: Καλέσης – Τσοχαταρίδης.

Δεκάλεπτα: 14-17, 34-29, 48-52, 65-66.

ΓΑΣ Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών (Κοτλέας): Στοΐτσης 9, Κουτρουλός, Πέτσος 8 (1), Στεργιόπουλος, Παρτσαλάκης, Παπαμανώλης 13 (1), Παναγιωτίδης 8, Παπαδόπουλος 7 (1), Μόσχου 5, Ποζουκίδης 4, Γκιώσης Ι. 8, Γκιώσης Ρ. 3.

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Τοπούζης): Σκρέτας 7, Χατζηαγοράκης 3, Τζιοβάρας 11 (1), Λαγαμτζής 1, Φανούλης 2, Ζησόπουλος 17 (3), Σφήκας, Καλλιφατίδης 21 (3), Ζαρκανέλας 4, Κουπάντσης.

Τα αποτελέσματα της 11ης αγωνιστικής

ΑΕΚ Βατανιακός Σάρισα – ΑΟΚ Αιγινιακός 78-70

ΓΑΣΠ Πάνθηρες – ΦΟ Αριδαίας 61-68

ΚΣ Αετοί Βέροιας – ΕΓΣ Ζαφειράκης Νάουσας 60-51

ΠΑΣ Αετός Κιλκίς – ΑΓΕ Πιερίας 56-66

ΓΑΣ Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών – ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος 65-66

Εδεσσαϊκός BC – ΓΑΣ Αλεξάνδρειας 55-99

Βαθμολογία (11 αγώνες)

1. ΑΣ Αλεξάνδρειας 20*

2. ΚΣ Αετοί Βέροιας 19*

3. ΦΟ Αριδαίας 19*

4. ΑΓΕ Πιερίας 18

5. ΑΟΚ Αιγινιακός 16*

6. ΑΟΚ Ίκαροι Γιαννιτσών 16*

7. Βατανιακός 15*

8. ΓΑΣΠ Πάνθηρες 14*

9. ΕΓΣ Ζαφειράκης Νάουσας 14*

10. ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος 13*

11. ΠΑΣ Αετός Κιλκίς 12*

12. ΓΑΣ Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών 12

13. Εδεσσαϊκός BC 10*

*10 αγώνες

Η επόμενη αγωνιστική (12η – 15.12.2018)

18:00 ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος – ΑΕΚ Βατανιακός Σάρισα

18:00 ΑΟΚ Αιγινιακός – ΓΑΣΠ Πάνθηρες

18:00 ΦΟ Αριδαίας – ΚΣ Αετοί Βέροιας

18:00 ΓΑΣ Αλεξάνδρειας – ΠΑΣ Αετός Κιλκίς

20:00 ΑΓΕ Πιερίας – ΑΟΚ Ίκαροι Γιαννιτσών

20:30 ΕΓΣ Ζαφειράκης Νάουσας – Εδεσσαϊκός BC