Τα Ολύμπια Νέα

Αθλητισμός

ΠΑΝΕΔΕΣΣΑΙΚΟΣ 73 – ΒΑΦΥΡΑΣ 49

Δύσκολο το βράδυ του Σαββάτου για τους άνδρες μας καθώς γνώρισαν την ήττα στην Έδεσσα από τον Πανεδεσσαϊκό με σκορ 73-49.aok_aridaia

Δυστυχώς οι απουσίες στην front line της ομάδας ήταν εμφανείς και στοίχησαν. Με τους Κουρκούτα, Τσιμήτρη και Τσερβίστα εκτός, το παιχνίδι στις ρακέτες και των δύο πλευρών του γηπέδου ήταν το αδύνατο σημείο της ομάδας μας.

Το παιχνίδι πήγε στραβά από την αρχή, αφού μετά από το 12-4 στα πρώτα λεπτά και το πρώτο τάιμ άουτ, το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με το πίνακα να γράφει 22-12. Δυστυχώς όμως η αστοχία στα σουτ από την περιφέρεια, παιχνίδι στο οποίο στηρίχθηκε κυρίως η επιθετική δραστηριότητα της ομάδας, την έφερε σε ακόμα δυσκολότερη θέση. Το τέλος του ημιχρόνου έφερε την ομάδα από την Έδεσσα να προηγείται με σκορ 40-25. Κι εκεί που περιμέναμε όλοι πως θα υπάρξει μία θετική αντίδραση από τους παίκτες μας μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου, το 3ο δεκάλεπτο ήταν άκρως καταστροφικό. Το επιμέρους σκορ 16-4 τα λέει όλα. Τίποτα δεν λειτούργησε σωστά στην επίθεση και η αστοχία συνεχίστηκε. Φυσικά ρόλο έπαιξε και η πολύ καλή άμυνα των αντιπάλων μας. Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν το μόνο που κέρδισαν οι παίκτες μας με 17-20 επιμέρους σκορ. Βέβαια δεν ήταν αρκετό και ήταν πλέον πολύ αργά. Μπορεί μετά και από αυτή την ήττα η ομάδα μας να είναι σε πάρα πολύ δύσκολη βαθμολογική θέση, ακολουθούν όμως ακόμα τέσσερις αγώνες μέχρι το τέλος του 1ου γύρου. Πλέον η ομάδα ΠΡΕΠΕΙ να ανακάμψει, να βρει τον ρυθμό της και να πάρει μερικές νίκες για να βελτιώσει και την βαθμολογική της θέση αλλά και την ψυχολογική της κατάσταση. Το ταλέντο δεν λείπει από την ομάδα. Τα πράγματα όμως είναι καλύτερα όταν δεν υπάρχουν απουσίες και θα είναι ακόμα καλύτερα όταν θα αρχίσουν να έρχονται και οι νίκες. Τα 10λεπτα: 1ο 10λεπτο: 22-12 2ο 10λεπτο: 40-15 (18-13) 3ο 10λεπτο: 56-29 (16-4) 4ο 10λεπτο: 73-49 (17-20) Οι ομάδες: ΠΑΝΕΔΕΣΣΑΪΚΟΣ: (Βάτος) Πέτκος 17 (3), Ζαχαρας, Θεοδώρου 4, Γιαννούλτσης 10, Χατζηχαρίσης 20 (1), Πασσαλίδης 7, Τσάμης 4, Τότλης 2, Κληντσάρης 3, Ντουλαβέρης 6, Καρυπίδης. ΒΑΦΥΡΑΣ: (Σαραπτσής Μ) Σαραπτσής Χ 2, Λάλλας 7 (1), Καραμπατάκης 6 (2), Μπούσμπουρας 3, Σιώκας 6, Κουμπατσιάρης 3, Μαντζόλης, Ψαρρού 10 (1), Ελευθεριάδης, Παπαδόπουλος 12 (2).