Τα Ολύμπια Νέα

Αθλητισμός

ΒΑΦΥΡΑΣ 58 – ΒΑΤΑΝΙΑΚΟΣ ΣΑΡΙΣΑ 61.

Έχασε η ομάδα μας χθες το απόγευμα στο πρώτο τοπικό ντέρμπι της χρονιάς από τον Βατανιακό, εντός έδρας με σκορ 58-61. Σε ένα παιχνίδι που δεν ξεκίνησε ιδανικά για εμάς, έκλεισε στο πρώτο δεκάλεπτο με σκορ 11-17. Μία επιθετική ανομβρία στα πρώτο μισό του 2ου δεκαλέπτου και ένα σερί των αντιπάλων 0-14 έφτασε την διαφορά στους 20 με το σκορ να λέει 11-31. Και εκεί που η ροή του αγώνα έδειχνε πως όλα γέρνουν από νωρίς σε μία εύκολη νίκη των φιλοξενουμένων, οι παίκτες μας (για μία ακόμη φορά στο φετινό πρωτάθλημα) ξεκίνησαν μία αντεπίθεση διαρκείας. Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου κατάφεραν να φέρουν την εις βάρους μας διαφορά στους 14 και να μπουν οι ομάδες στα αποδυτήρια με σκορ 21-35. Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου είδαμε ένα άλλο πρόσωπο της ομάδας μας. Η άμυνα έγινε γρανιτένια, η επίθεση αποδοτικότερη βρίσκοντας λύσεις από πολλούς παίκτες μας και το επί μέρους σκορ του τρίτου δεκαλέπτου 22-8 φέρνει στο τέλος του τις δύο ομάδες στα ίσα, 43-43. Η εξέλιξη του τελευταίου δεκαλέπτου ήταν για γερά νεύρα. Οι παίκτες μας κατάφεραν να κάνουν μία διαφορά 4 πόντων που δυστυχώς όμως δεν κατάφεραν να την διαχειριστούν σωστά. Φυσικά και οι παίκτες του Βατανιακού θα αντιδρούσαν. Σκλήρυναν την άμυνά τους, εμείς χάσαμε πολλά σουτ και δύο λάθη στις κρίσιμες στιγμές του παιχνιδιού οδήγησαν τον Βατανιακό στην νίκη με σκορ 58-61. Το αρνητικό και επαναλαμβανόμενο για την ομάδα μας είναι πως για μία ακόμη φορά κυνηγούσαμε από νωρίς να καλύψουμε μία σημαντική διαφορά εις βάρους μας στο σκορ. Το ίδιο έγινε και σε δύο ακόμα παιχνίδια και δεν καταφέραμε να κερδίσουμε τελικά κανένα από αυτά. Το θετικό είναι πως πλέον υπάρχει αντίδραση σε τέτοιες καταστάσεις, χρειάζεται όμως να υπάρχει και διάρκεια. Δυστυχώς μετά και από τα αποτελέσματα της χθεσινής αγωνιστικής η ομάδα μας πλέον είναι στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα: ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 6η αγωνιστική ΓΑΣ Έδεσσας-Πανεδεσσαϊκός 63-61 Βαφύρας-Βατανιακός 58-61 Γιαννιτσά-ΑΟΚ Βέροιας 41-97 Αριδαία-Γουμένισσα 82-53 ΑΓΕΠ-Αλεξάνδρεια 85-54 Ζαφειράκης -Σκυδραϊκός 70-60 Εδώ χρειάζεται να δείξουμε πως είμαστε ένα σύνολο που μπορεί να αντιδράσει θετικά και να ανατρέψει την σε βάρους της κατάσταση. Τα πράγματα δεν είναι εύκολα καθώς ακολουθεί δύσκολη έξοδος στον Πανεδεσσαϊκό, αλλά χρειάζεται να δείξουμε χαρακτήρα. ΒΑΦΥΡΑΣ: (Σαραπτσής) Ελευθεριάδης, Καραμπατάκης, Κουμπατσιάρης, Κουρκούτας 10π & 18ριμπ, Λάλλας 6 (2), Μαντζόλης, Μπούσμπουρας 6, Παπαδόπουλος 17 (1), Σαραπτσής, Σιώκας 11, Τσιμήτρης 8, Ψαρρός, Ζαρκανέλας.

ΒΑΤΑΝΙΑΚΟΣ ΣΑΡΙΣΑ: (Χελιδώνης) Βαρβούτης 6, Βασιλειάδης, Βουτσακόπουλος 7(1), Γκαβοτάσιος 11 (1), Κατηρτζίδης 9, Κοτσιμπέλης 13 (3), Λαγαμτζής, Μέλιος 10, Πόσιος 2, Φελεκίδης 3, Λυκίδης, Κεσεσίδης.