Τα Ολύμπια Νέα

Αθλητισμός

Αιγινιακός-Αγροτικός Αστέρας 1-4

Φιλική ήττα:aiginiakos-agrotikos-filiko-960x675

Φιλική ήττα με 1-4 γνώρισε ο Αιγινιακός από τον Αγροτικό Αστέρα στο «Γιάννης Παραλυκίδης» του Αιγινίου, το απόγευμα του Σαββάτου. Η πιερική ομάδας παρατάχθηκε χωρίς τουλάχιστον έξι από τους θεωρούμενους «βασικούς» στο α’ μέρος (Γιαζιτζόγλου, Λιόλιος, Πασσαλίδης, Γκούρτσας, Γκατζολάρι και Πατράλης) και γνώρισε την πρώτη της ήττα στις φιλικές αναμετρήσεις που πραγματοποιεί εν όψει της έναρξης των επίσημων αγωνιστικών υποχρεώσεων. Οι «σταχυοφόροι» και άνοιξαν το σκορ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τεγούση στο 15′. Το 0-2 έγινε στο 22′ με δυνατό σουτ του Χατζή έξω από την περιοχή. Το 0-3 που ήταν και αποτέλεσμα ημιχρόνου έκανε ο Φιλίπε στο 30′ με σουτ, εκμεταλλευόμενος λάθος της αμυντικής γραμμής του Αιγινιακού. Στο β’ μέρος, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν το δείκτη του σκορ στο 0-4 με σουτ του Παπαδημητρίου στο 52′, ο οποίος «τιμώρησε» τη λάθος έξοδο του Πατσιογεώργου. Για τον Αιγινιακό που εμφανίστηκε βελτιωμένος στην επανάληψη μετά τις αλλαγές που έκανε ο Περικλής Αμανατίδης, μείωσε με πλασέ του Γκατζολάρι, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε σέντρα του Γιαζιτζόγλου από αριστερά στο 54′, ενώ οι γηπεδούχοι έχασαν κι άλλες ευκαιρίες για να μειώσουν το σκορ με τους Ρανγκέλοφ και Γκατζολάρι. Οι συνθέσεις των ομάδων: Αιγινιακός: Τόλιος (46′ Πατσιογεώργος), Τοπαλίδης, Παντεκίδης (46′ Γιαζιτζόγλου), Ράντκο (46′ Λιόλιος), Καρακώστας (46′ Πασσαλίδης), Μουκίδης (46′ Πατράλης), Ζούρκος, Φασίδης (46′ Γκατζολάρι), Ποσίνκοβιτς (46′ Γκούρτσας), Ζγκούρι, Κυζερίδης (46′ Ρανγκέλοφ). Αγωνίστηκαν επίσης και οι: Παπαδόπουλος και Ονουάτσι. Αγροτικός Αστέρας: Γιακουμής, Βαφέας, Γκότοβος, Κυριακίδης, Ουνγιαλίδης, Κουκόλης, Τεγούσης, Χατζής, Τριανταφυλλάκος, Γκέσιος, Φιλίπε. Επίσης αγωνίστηκαν και οι: Αργυρίου, Μπουτζίκος, Θεοδωρίδης, Παπαδημητρίου, Πάτο, Πάλλας και Έππας. KateriniSport.gr