Αθλητισμός

Συνέχισαν το σερί τα κορίτσια του Αρχελάου…

Β” ΕΘΝΙΚΗ ΓΥΝΑΙΚΩΝ – ΕΣΠΕΜ: ΑΡΧΕΛΑΟΣ – ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ ΝΑΟΥΣΑΣ 3-0A3

Τα σετ: 25-7, 25-21, 25-14

Εύκολη νίκη απέναντι στο Ζαφειράκη, πέτυχαν τα κορίτσια του Αρχελάου, ο οποίος πλέον, για να γλιτώσει τον υποβιβασμό, πρέπει να φέρει καλύτερο αποτέλεσμα από το Μίλωνα Γιαννιτσών την τελευταία αγωνιστική. Ο Ζαφειράκης αγωνίζεται εντός με το Μέγα Αλέξανδρο Γιαννιτσών και πρέπει να αλλάξει πολλά στην εικόνα που δείχνει στα τελευταία ματς, ενώ ο Μίλωνας φιλοξενεί την Ακαδημία Πετοσφαίρισης Καστοριάς.

Ο Αρχέλαος έφτασε αισίως τα 13/13 τρίποντα, με μόλις 3 σετ χαμένα και θα ολοκληρώσει το πρωτάθλημα εναντίον του Πιερικού, τυπικά ως φιλοξενούμενος.

Το ματς δεν ήταν κι απ” αυτά που θα μείνουν στην ιστορία, αφού ο Αρχέλαος, παρά τις ελλείψεις, είχε τις λύσεις απέναντι στο Ζαφειράκη που σε σχέση με το ματς του 1ου γύρου είχε αλλαγές στη σύνθεσή του.

ΑΡΧΕΛΑΟΣ (Τσιουπλής): Χασάπη, Χανδόλια, Α. Δερβένη, Π. Συβρίδου, Κατσάρα, Κεραμιδιώτου, Τζιλίνη, Φ. Δερβένη, Μάτιου, Παπαδοπούλου, Γεωργαντά, Κυπαρίσση.

ΖΑΕΙΡΑΚΗΣ: Τριφτανίδου, Χρήστου, Μάρκου, Γκιόρσου, Μαράντη, Μάντσιου, Καρατσώλη, Καστανιώτη.

ΤΑ ΠΛΗΡΗ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ (13η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Ημέρα των γηπεδούχων που επικράτησαν εύκολα, στην προτελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος. Ο Μίλωνας, χτυπημένος από ιώσεις πάλεψε 2 σετ στο Αιγίνιο, αλλά η Νίκη εξασφάλισε πανάξια τη σωτηρία της, μετά από έναν όχι απλώς παλικαρίσιο, αλλά… καουμποϊλίδικο 2ο γύρο. Οι μικρές του Πιερικού ηττήθηκαν το Σάββατο στην Καστοριά, ενώ στα Γιαννιτσά, ο Μέγας έδειξε να έχει περισσότερο κίνητρο, απέναντι στο ΓΣ Κοζάνης, που γνώρισε μία ακόμη ήττα, την 4η στη σειρά.

Αναλυτικά:

Νίκη Αιγινίου – Μίλωνας Γιαννιτσών                3-0 (25-8, 28-26, 25-23).

Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών – ΓΣ Κοζάνης  3-0 (25-12, 25-22, 25-15).

Αρχέλαος – Ζαφειράκης Νάουσας                     3-0 (25-7, 25-21, 25-14).

ΑΠ Καστοριάς – Πιερικός                                 3-0 (25-11, 25-12, 25-21).

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (13 ΑΓΩΝΕΣ, βαθμοί, νίκες – ήττες, σετ υπέρ – σετ κατά)

Η επόμενη αγωνιστική (14η, τελευταία, Κυριακή 3/4/2016):

16.00: Μίλωνας Γιαννιτσών – ΑΠ Καστοριάς.

16.00: ΓΣ Κοζάνης – Νίκη Αιγινίου.

16.00: Ζαφειράκης Νάουσας – Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών.

16.00: Πιερικός – Αρχέλαος.

Νίκη Αρχελάου στο τοπικό ντέρμπι των μικρών…

ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ – ΕΣΠΕΜ: ΑΡΧΕΛΑΟΣ – ΠΙΕΡΙΚΟΣ 3-1

Τα σετ 29-31, 25-14, 25-16, 25-21

Ο Αρχέλαος ήταν ο νικητής του τοπικού ντέρμπι για το πρωτάθλημα παμπαίδων  της ΕΣΠΕΜ, επικρατώντας του Πιερικού με 3-1. Έτσι ο Αρχέλαος διατήρησε το αήττητό του, ενώ ο Πιερικός δείχνει (σύμφωνα και με τα προηγούμενα αποτελέσματα) πως παλεύει όλα τα ματς και βελτιώνεται συνεχώς.

Στο 1ο σετ τα παιδιά του Πιερικού ήταν πιο ψύχραιμα στο τέλος, επικρατώντας στην …προχωρημένη παράταση του σετ. Στη συνέχεια ο Αρχέλαος επικράτησε δίκαια στ” άλλα 2, ενώ στο 4ο , μετά το 7-7, ο Πιερικός άνοιξε τη διαφορά (7-14, 8-16). Ο Αρχέλαος, όμως, επανέκαμψε, φτάνοντας στην 7η νίκη σε ισάριθμα ματς και την άλλη εβδομάδα, στην Έδεσσα, θα κριθεί το προβάδισμα για την 1η θέση του μικρότερου ηλικιακού  πρωταθλήματος.

ΑΡΧΕΛΑΟΣ (Στούπας): Δάλλας, Χακάνι, Χρυσάφης, Τοπάλης, Δ. Αντωνιάδης, Ιωσηφίδης, Κομπατσιάρης, Σιώκος, Ρ. Αντωνιάδης.

ΠΙΕΡΙΚΟΣ (Σαρρής): Σ. Κρομμύδας, Παυλίδης, Δ. Μαϊμάρης, Γ. Μαϊμάρης, Λ. Κρομμύδας, Σουλής, Λαζαρίδης, Τερζόπουλος, Κουτσογιάννης.

Τα πλήρη αποτελέσματα (8η αγωνιστική):

Αρχέλαος – Πιερικός                                       3-1.

Αριστοτέλης Σκύδρας – Ίκαρος Έδεσσας       1-3.

ΓΕ Εδεσσαϊκή – Νίκη Αιγινίου                       .

Ρεπό ο ΓΣ Γρεβενών.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (8 ΑΓΩΝΕΣ, βαθμοί, σε παρένθεση οι αγώνες κάθε ομάδας, νίκες – ήττες, σετ υπέρ – σετ κατά)

7. Πιερικός                        7(7)     1-6       6-20

ΓΣ Γρεβενών και Πιερικός έχουν -1 βαθμό. Εκκρεμεί ο αγώνας: Ίκαρος Έδεσσας – ΓΕ Εδεσσαϊκή.