Τα Ολύμπια Νέα

Αθλητισμός

Βήμα πρόκρισης για τις κορασίδες του Αρχελάου…

ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ – ΕΣΠΕΜ (α” όμιλος): ΑΡΧΕΛΑΟΣ – ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ 3-0ARX1

Τα σετ: 25-11, 25-21, 25-23 Πολύ κοντά στην πρόκριση είναι, πλέον ο Αρχέλαος, αφού 4 αγωνιστικές πριν το τέλος της α” φάσης έχει ξεκάθαρο προβάδισμα, όσον αφορά την 1η θέση (που δίνει την πρόκριση μαζί με την καλύτερη 2η των 3 ομίλων). Η Νίκη την επόμενη εβδομάδα στην Αλεξάνδρεια, θα προσπαθήσει να πάρει ένα ακόμη θετικό αποτέλεσμα, που θα της επιτρέψει να μείνει σε τροχιά πρόκρισης ως 2η.

Ο Αρχέλαος με καλή ψυχολογία «άνοιξε» (μετά το 7-6) τη διαφορά στο 1ο σετ (16-6, 23-9, 24-10).

Στο 2ο, μετά το αρχικό 2-5, ο Αρχέλαος ξαναπήρε προβάδισμα και το συντήρησε (7-5, 8-6, 10-7,11-8, 12-9, 14-10, 16-11, 17-13, 21-15,23-16), παρά την αντίδραση των κοριτσιών της Νίκης στο τέλος (23-20, 24-21).

Στο 3ο, τα κορίτσια του Αιγινίου, που αγωνίζονταν χωρίς την κεντρική μπλοκέρ, Ελένη Μηντσίδου, πατούσαν καλύτερα, παρά τις εναλλαγές στο σκορ (4-3, 6-8, 11-8, 11-12, 14-12, 17-18, 18-20,20-20). Προηγήθηκαν, μάλιστα, 20-23, αλλά ένα σερί 5-0, έδωσε τη νίκη στον Αρχέλαο.

Χαρακτηριστικό είναι, ότι και στα 3 σετ προηγήθηκε η Νίκη με 0-3 !!!…

ΑΡΧΕΛΑΟΣ (Τσιουπλής): Χασάπη, Χανδόλια, Ντίτσα, Κατσάρα, Τζιλίνη, Φ. Δερβένη, Μάτιου, Κεσεσίδου, Η. Παπαδοπούλου, Κυπαρίσση, Π. Συβρίδου, Α. Δερβένη.

ΝΙΚΗ (Αθανασιάδου): Προδρομίδου, Κωνσταντινίδου, Βουλτσίδου, Γκουγκουτούδη, Κώτσαλου, Χρυσάφη, Παράσογλου, Μούμου, Καριαλή.

Τα πλήρη αποτελέσματα (10η αγωνιστική): Αίας Κιλκίς – ΓΑΣ Αλεξάνδρειας 1-3 Βαφύρας Δίου – Πάνθεον Λιτοχώρου 3-0 Αρχέλαος – Νίκη Αιγινίου 3-0 Πιερικός – Άτλας Κιλκίς 3-0

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (10 ΑΓΩΝΕΣ, βαθμοί, νίκες – ήττες, σετ υπέρ – σετ κατά)

1. Αρχέλαος 20 10-0 30-0 2. Νίκη Αιγ. 18 8-2 24-9 3. ΓΑΣ Αλεξάνδρειας 18 8-2 25-7 4. Πιερικός 16 6-4 19-13 5. Αίας Κιλ. 13 3-7 12-22 6. Βαφύρας Δίου 12 2-8 8-24 7. Άτλας Κιλ. 11 1-9 5-27 8. Πάνθεον Λιτ. 11 2-8 6-26 Το Πάνθεον έχει -1 βαθμό. Η επόμενη αγωνιστική (11η, ΣΑ, 12/12/15):

16.00: Πάνθεον – Αίας Κιλκίς.
16.00: ΓΑΣ Αλεξάνδρειας – Νίκη Αιγινίου.
14.00: Άτλας Κιλκίς – Βαφύρας Δίου.
12.00: Πιερικός – Αρχέλαος.
Ο αγώνας Πιερικός – Αρχέλαος, υπάρχει περίπτωση να μεταφερθεί μεσοβδόμαδα, λόγω εξετάσεων γλωσσομάθειας.