Τα Ολύμπια Νέα

Αθλητισμός

ΑΡΧΕΛΑΟΣ – ΓΣ ΚΟΖΑΝΗΣ 3-0 (25-8, 25-13, 25-22).

ΝΕΑΝΙΔΩΝ (3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ): aexelaos_neanides_18102015-610x400Εξαιρετική εμφάνιση και νίκη για τον Αρχέλαο, απέναντι σε μια ομάδα με αρκετά καλά στοιχεία κι ιδανικούς σωματότυπους, που ο χρόνος δουλεύει υπέρ της.
Μ” αυτήν τη νίκη ο Αρχέλαος παίρνει προβάδισμα για την πρώτη θέση, που οδηγεί στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα, Νεανίδων (24-28/2/16, η ημιτελική φάση). Ο Αρχέλαος επιβεβαιώνει, στα 3 πρώτα ματς τον τίτλο του φαβορί, αλλά, αυτή τη φορά, η νίκη συνδυάστηκε και με πολύ καλή εμφάνιση. Στις επόμενες 2 αγωνιστικές του 1ου γύρου, ταξιδεύει στην Πτολεμαΐδα, την άλλη Κυριακή, για το ματς με την μαχητική αλλά άπειρη ομάδα του Αρίωνα και μετά κάνει το ρεπό του.
Τα 2 πρώτα σετ ήταν τα καλύτερα φετινά, μέχρι στιγμής, με τον Αρχέλαο να εκμεταλλεύεται το άγχος των κοριτσιών της Κοζάνης (που είχαν και μία απουσία βασικής παίκτριας) και με ελάχιστα λάθη και ηρεμία στο παιχνίδι του να αποδίδει εξαιρετικά. Η κατάκτηση του 3ου σετ, όμως, ήταν η πλέον σημαντική. Κι αυτό γιατί τα κορίτσια της Κοζάνης μπήκαν πιο «ζωηρά» και μετά τους 10 πόντους άρχισαν να «ανοίγουν» το σκορ (10-13, 12-17, 13-18). Με ηρεμία, όμως και μετά το 17-20 (με τα κορίτσια του Γυμναστικού να χάνουν τη συγκέντρωσή τους), ο Αρχέλαος «γύρισε» το σετ (23-20) κι έφτασε στη «καθαρή» νίκη.
ΑΡΧΕΛΑΟΣ (Τσιουπλής): Χανδόλια, Ντίτσα, Κατσάρα, Τζιλίνη, Πεπόνη, Φ. Δερβένη, Μάτιου, Η. Παπαδοπούλου, Τσιουτσιούλη, Χασάπη, Γεωργαντά, Α. Δερβένη.
Στον άλλο αγώνα της 3ης αγωνιστικής: Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών – ΓΑΣ Αλεξάνδρειας 3-1 (ρεπό ο Αρίων Πτολεμαΐδας).
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ( βαθμοί, σε παρένθεση οι αγώνες κάθε ομάδας, νίκες – ήττες, σετ υπέρ, σετ κατά)
1. Αρχέλαος 6(3) 3-0 9-1
2. ΓΑΣ Αλεξάνδρειας 4(3) 1-2 4-6
3. Μ. Αλέξανδρος Γιαν. 3(2) 1-1 4-4
4. ΓΣ Κοζάνης 3(2) 1-1 3-4
5. Αρίων Πτολ. 2(2) 0-2 1-6