Τα Ολύμπια Νέα

Αθλητισμός

ΔΟΞΑ ΛΙΤΟΧΩΡΟΥ – ΤΑΥΡΟΣ ΕΛΑΦΟΥ 2-2

Μοιρασιά στο Λιτόχωροdoxa_elafos_2-2_06092015-595x400 Μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις η Δόξα Λιτοχώρου με τον Ταύρο Ελάφου καθώς αναδείχθηκαν ισόπαλοι 2-2 στο «Πύρρος Δήμας», στην πρεμιέρα της Β΄ερασιτεχνικής κατηγορίας. Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο όπου προηγήθηκαν 0-1 χωρίς να πιεστούν ιδιαίτερα από την αντίπαλό της. Με την έναρξη του Β΄ημιχρόνου η Δόξα ισοφάρισε και πήρε τα πάνω της παίζοντας κατά διαστήματα πολύ καλό ποδόσφαιρο, είχε ευκαιρίες για να κάνει την ανατροπή, ο Ταύρος όμως ήταν αυτός που ξαναπήρε το προβάδισμα με 1-2 στο 87΄και εκεί που όλα έδειχναν ότι θα φύγει με το τρίποντο, δέχθηκε το γκολ της ισοφάρισης στο 90+1΄με τις δυο ομάδες τελικά να παίρνουν από έναν βαθμό. Φάσεις και γκολ Στο 18΄από σέντρα φάουλ του Παπαγιάννη ο Ιωάννου με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά έγραψε το 0-1 Στο 35΄ο Καλαμπάκας από καλή θέση σούταρε, όμως ο Μπεκιάρης απέκρουσε Στο 47΄ ο Πλέσιας με σουτ πλασέ από πλάγια θέση ισοφάρισε 1-1 Στο 57΄σουτ του Κυπαρισσόπουλου η μπάλα κόντραρε σε συμπαίκτη του, πήρε περίεργη τροχιά προς την εστία αναγκάζοντας τον Μπεκιάρη να διώξει με τα χέρια δύσκολα σε κόρνερ. Στο 69΄ο Καντζιούρης από καλή θέση είχε σουτ στο οριζόντιο δοκάρι του Μπεκιάρη. Στο 83΄σέντρα του Φελώνη από αριστερά , σουτ στην κίνηση του Κυπαρισσόπουλου, απέκρουσε σε κόρνερ ο Μπεκιάρης. Στο 87΄γίνεται το 1-2 με διαγώνιο σουτ του Ξενίδη. Στο 90+1΄ο Κυπαρισσόπουλος με έξοχο γυριστό σουτ από το ύψος του πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό 2-2 Καλή η διαιτησία του κ. Ατματζίδη με βοηθούς τους κ.κ. Φιρινίδη-Βασιλειάδη. Οι συνθέσεις ΔΟΞΑ ΛΙΤΟΧΩΡΟΥ: Ζωγράφος, Πλέσιας, Καλαμπάκας, Παπαδιαμάντης, Βουζιάνας, Αδαμίδης (88΄Γκεργκάϊ), Καντζιούρης, Καψάλας (46΄Φελώνης), Δημητρίου (82΄Καρυπίδης), Κυπαρισσόπουλος, Λιάγκας ΤΑΥΡΟΣ ΕΛΑΦΟΥ: Μπεκιάρης, Μποστανίτης Γ, Μποστανίτης Χ, Κουτσιαρής, Νικολαΐδης, Βέτσος, Γκόλιας (79΄Περιστερόπουλος), Ιωάννου, Γκουτζιάνας (46΄Ξενίδης), Παπαγιάννης, Μπομπόλης (63΄Μπάϊμπος) Γρηγόρης Τσαπράνης