Τα Ολύμπια Νέα

Αθλητισμός

Νίκες για Ολλανδία, Ισπανία στο EURO 2015 U19

Η Ισπανία έδειξε τα δόντια της από την πρεμιέρα του EURO 2015 επικρατώντας με 3-0 της Γερμανίας ενώ η Ολλανδία κέρδισε με 1-0 την αντίστοιχη ομάδα της Ρωσίας στην πρεμιέρα του δευτέρου ομίλου.spain

Γερμανία-Ισπανία 0-3

Οι «Φούριας Ρόχας» επικράτησαν 3-0 της «Νατσιονάλμανσαφτ» χάρη στα γκολ που πέτυχαν μόλις στο 8ο λεπτό της συνάντησης ο Μερίνο με κοντινό πλασέ, ο Μαγιοράλ με πέναλτι (ανατροπή του ιδίου από τον γκολκίπερ Φουνκ) στο 74ο λεπτό και στις καθυστερήσεις του αγώνα (93′) ο Ναχουέλ.

Διαιτητής ήταν ο Ιταλός Μάρκο Γκουΐντα, ο οποίος έδειξε κίτρινη κάρτα στους Κέρερ, Καρικόλ, Φουνκ, Βάλντσμιντ και απέβαλε με απευθείας κόκκινη στο 89ο λεπτό τον Πεδράσα.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ: Φουνκ- Κλόστερμαν, Κλούντερ, Τάχ, Κέρερ, Αμίρι (78′ Οζτούρκ), Βέρνερ, Κουέτο (81′ Ρίτσο), Σανέ, Μπάρι (46′ Βάλντσμιντ), Φίρενμπαχ.

ΙΣΠΑΝΙΑ: Σιβέρα- Καρικόλ, Μερέ, Μερίνο (67′ Τσέικ), Σεμπάλος (87′ Φερνάντεζ), Μαγιοράλ, Ασένσιο (69′ Ναχουέλ), Χερνάντεζ, Βαγέχο, Πεδράσα, Μπόρχα.

Ολλανδία-Ρωσία 1-0

Στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία του δευτέρου ομίλου ανάμεσα σε Ολλανδία και Ρωσία ο Φαν Άμερσφοοτ ήταν ο ποδοσφαιριστής που άνοιξε το σκορ και τον… λογαριασμό των γκολ στον Β” Όμιλο του EURO U19, δίνοντας τη νίκη στην Ολλανδία επί της Ρωσίας (1-0).

Το νικητήριο τέρμα από τον υψηλόσωμο φορ των “Οράνιε” σημειώθηκε με κεφαλιά στο 44′ της αναμέτρησης ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Ουλντ Τσικ.

Η ρωσική ομάδα αγωνίστηκε με 10 παίκτες από το 62′ λόγω αποβολής του Λικάτσεφ και είχε τη μεγάλη ευκαιρία για την ισοφάριση στο 51′ όταν ο Σεϊντάγεφ σούταρε μέσα από την αντίπαλη περιοχή κι έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Διαιτητής του παιχνιδιού, το οποίο παρακολούθησαν στο AEL FC Arena 2.038 φίλαθλοι, ήταν ο Ταμάς Μπόγκναρ από την Ουγγαρία.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ: Ντρόμελ, Οβούσου (59′ Λόοφ), Σάνιεζ, Μίρανι, Πάαλ, Ντουάρτε, Νούρι (77′ Ουβέγιαν), Φαν Άμερσφοορτ, Ντε Γιονγκ, Ουλντ Τσικ (61′ Καλόν), Κάντα.

ΡΩΣΙΑ: Μιτριούσκιν, Μακάροφ, Τσερνόφ, Γιακούμπα, Γκούλιεφ, Μπαρίνοφ, Σεϊντάγεφ (79′ Νουρισόφ), Γκολόβιν, Ζούεφ (46′ Ζεμαλεντίνοφ), Λικάτσεφ, Μελκάτζε (64′ Γκαζίλιν).